Як вибрати настінний газовий котел?
Газовий котел є одним з популярних та необхідних товарів в сегменті опалювальних котлів. Наразі більша частина приватних будинків на території України має підведений газ, а більшість квартир отримали центральне газозабезпечення. Тому виникає потрібність у виборі настінного газового котла, який підійде саме для певного приміщення.
Основні налаштування
Обирати настінний газовий котел необхідно виключно до індивідуальних потреб. На ринку можна обрати потрібний вид газових котлів:
- Одноконтурні обігрівачі – підійдуть лише для опалення приміщення;
- Двоконтурні – підійдуть для опалення та нагріву води;
- Ті, що не залежать від електрики чи енергозалежні;
- Ті, що мають та не мають димохід.
Який газовий котел кращий – вибір кожного, проте, рекомендуємо обрати двоконтурний котел: це не лише опалення, а також одразу ж нагрів води. Звідси варто відштовхуватись і у виборі потрібної моделі котлу.
Якщо у приміщенні, де має розташовуватись газовий котел, немає місця, площа досить невелика, то кращим варіантом буде повісити настінний котел. При цьому установка настінного котла доволі проста. Такі котли також є оптимальними при монтажу в приміщеннях з площею до 350 квадратних метрів. Настінні газові котли мають компактний розмір та гарний простий дизайн, який підходить для будь-яких інтер’єрів. Вивести гази, отримані в результаті продуктів горіння, можна також різним чином, спираючись на модель котла. Це може відбуватись через звичайний димохід природним шляхом, чи примусово через малий коаксіальний димохід. Щоб вмонтувати димохід, варто зробити невеликий отвір прямо в стіні.
Розрахунок і підбір обладнання для опалення, водопостачання, сантехніки

Якщо все ще є питання, який настінний газовий котел кращий, то варто звернути увагу на їхню ціну. Так, у більшості випадків саме настінні котли будуть коштувати в рази дешевше за підлогові. Такі цінові різниці обумовлені тим, що моделі, які монтуються на стіни є сучасною інтерпретацією газових котлів опалення. Потужність настінних котлів може бути як невелика, починаючись від 11 кВт, до котлів з потужністю до 120 кВт. Навісний котел найкраще монтувати дуже близько до точки забору води, що також мають бути розташовані максимально поруч один від одного. Тобто ванна кімната повинна бути поруч з кухнею.
Щоб підібрати обладнання для опалення, а саме кращий варіант газового котла, варто наперед підготувати наступну інформацію:
- Яку потужність має котел;
- Який рівень комфорту необхідно забезпечити;
- Потрібен чи не потрібен автоматичний вид управління;
- Які характеристики вашого димоходу;
- Обрані варіанти чи моделі певного виробника згідно з суб’єктивним рівнем довіри.
Варто також додати, що двоконтурні котли потребують ретельної водопідготовки та фільтрації водних ресурсів, що призначені для постачання гарячої води в приміщення. Якщо вода неочищена чи жорстка, її слід обов’язково фільтрувати, використавши фільтри тонкого очищення та пропустити через фосфатний фільтр (обладнання, яке містить вмонтований картридж з поліфосфатом натрію). Це допоможе пом’якшити воду та захистити ваш котел від залишків та накопичення заліза. Якщо пустити двоконтурним котлом не фільтровану воду, то є висока вірогідність, що котел просто вийде з ладу.
Двоконтурні котли чудово справляються з опаленням приміщення завдяки наявності циркуляційного насосу та розширювального баку. Проте при кожному відкритті крана з гарячою водою котел перестає опалювати приміщення, використовуючи ресурси для нагріву води задля потреб ГВП. Через це планувальники часто можуть пропонувати робити на двоконтурні котли доповнення – встановлювати бойлери та гідроакумулятори задля зменшення частоти перемикання режимів котла. При наявності двоконтурного котла можна нагрівати гарячу воду завдяки спеціальним бойлерам, використовуючи тепло від системи опалення чи влаштувати підігрів води в електричному водонагрівачі з накопиченням воді в 50 л, 80 л або 100 л. В інших випадках всі елементи автоматики, враховуючи розширювальний бак, відведення повітря та циркуляційний насос вже вбудовані в сучасні одноконтурні котли в повному обсязі.
Нерідко проблеми вибору котла також полягають при обиранні котла з атмосферним пальником чи турбонадувом із закритою камерою згорання. Такі атмосферні котли використовують повітря, потрібне для спалення газу в приміщеннях, а димові гази просто відводять по димовій трубі без вентилятора для надуву. Так, система просто не містить самий слабкий на ненадійний елемент – вентилятор. Таким чином, виходить збільшення надійності газового котла. Проте, не можна не сказати й про мінуси, які існують через пристрій димоходу, використанню кисню з приміщення будинку та низькою економічністю.
Газові котли, які містять надув, не будуть вимагати влаштування димоходу, бо цілком здатні працювати з коаксіальним димоходом. Вони також є більшою мірою економічними при використані газу, проте будуть споживати більше електроенергії, щоб дати змогу працювати турбіні. Котли, що мають закриту камеру згоряння, не будуть палити кисень в приміщенні та не будуть створювати розрідження в кімнатах. А робота турбіни та швидкість оберту вентилятора буде регулюватись автоматикою котла, через що ККД котлів із закритою камерою згорання у 97% є вищою від атмосферних котлів з ККД у 87%. Через це, котли, що мають турбонадув є більш економічними за атмосфернв котли, а також краще працюють – їх не буде задувати при сильному вітрі.
Газові котли з ККД вище 100%
Обираючи газові котли, варто також звернути увагу на існування конденсаційних газових котлів, які на українському ринку коштують дорого. Проте вони дуже популярні в різних європейських країнах, оскільки їхній ККД становить 107%, що на 7% вище за звичні нам котли. Звісно, повірити в те, що ККД буде вищим за одиницю дуже важко, але в даному випадку це дійсно так.
Конденсаційні котли для опалення користуються енергією газів, збираючи конденсат та направляючи його на підігрів теплоносія. Ось чому, якщо є бажання значно зекономити та є фінансова нагода для такої покупки, варто запитувати в магазині саме про конденсатні котли.
Як не помилитися з вибором газового котла

Якщо приміщення, яке необхідно отопити має невелику площу, то немає сенсу купувати високопотужній котел. Оскільки в такому випадку витрати газу й електроенергії буде вищою.
Не помилитись з вибором газового котла також можна, заздалегідь обравши матеріал та конструкцію теплообмінника. Він буває зі сталі, міді, чавуну чи алюмінію.
Темлообмінники з чавуну мають стійкість до корозії та менше схильні до впливу різноманітних хімічних речовин. Також довше зберігається тепло, тому й ККД є вищим. Проте є певні мінуси – такий котел є дуже громіздким та важким. Котли з теплообмінником з чавуну можуть бути виконані лише для підлоги, займаючи при цьому немало місця.
Теплообмінники зі сталі краще переносять різкі перепади температури, мають значно меншу вагу, проте є схильними до корозії. В середньому вони прослужать вдвічі менше за чавунні котли. Також не рекомендовано купувати котли, де товщина сталі теплообмінника є меншою за 3 мм. Найкращим варіантом буде 5 мм.
Теплообмінники з міді є кращими з існуючих варіантів, оскільки мідь є легкою, практично невразливою до корозії, дає гарну тепловіддачу, швидше нагрівається та остигає, а також є компактнішими. Проте є мінус – коштує дорожче.
Теплообмінники з алюмінію мають властивість окислюватись, але не схильні до корозії. Через низьку ціну на матеріал товщина листів є більшою, тому й термін служби на відміну від мідних вищий. Алюміній також швидко нагрівається та холоне, й використовується зазвичай в конденсаційних котлах.
Розташування котла може бути виконано в двох варіантах: на підлозі чи на стіні. Настінний котел буде займати значно менше місця, тому його можна встановлювати в житлових приміщеннях, до прикладу у вітальні. Підлоговий котел має сталевий або чавунний теплообмінник й прослужить довго. Естети зможуть обрати варіант серед круглих та прямокутних котлів. Вони нічим не відрізняються, лише мають різну форму.
Тим, хто хоче спробувати інші варіанти крім газових котлів, рекомендуємо звернути увагу на теплові насоси для опалення будинку.