Які радіатори опалення краще вибрати для приватного будинку?
Типовою помилкою власників приватних будинків є повна довіра до будівельників в моментах організації системи опалення. Існують випадки, коли будівельники не мали належного рівня компетенції, використовували поверхневі знання, що у результаті призвело до серйозних проблем та великих витрат. Як проектуванням та монтажем системи опалення мають займатися спеціалізовані інженерні компанії, так і великим вибором різних обігрівачів мають займатись фахові магазини. Ми розкажемо, які радіатори кращі для опалення будинку, та чому цей варіант є ефективнішим за звичні обігрівачі.
Довговічність та працездатність повноцінної системи опалення повністю залежить від правильного вибору радіатора опалення. Неможливо сказати, які радіатори опалення краще обрати для приватного будинку, оскільки кожна ситуація вимагає індивідуального підходу. Так, кращим варіантом індивідуального опалення може бути взагалі теплий електричний плінтус. Хай там як, однак кожний тип радіатора опалення має власні характеристики експлуатації, які важливо враховувати. До прикладу, квартири мають центральну систему опалення, в той час як приватні будинки оснащені автономними системами опалення. Другий варіант має певні переваги, такі як індивідуальний вибір теплоносія під систему опалення, повноцінний контроль над управлінням тощо. Проте й недоліки також є: на плечі власника будинку падає проєктування та обслуговування всієї системи опалення.
Перш за все, обираючи радіатор, завжди вивчайте технічні та експлуатаційні характеристики, і вже потім дивіться на зовнішній вигляд та вартість. Не завжди дорога батарея є кращим варіантом. Українські централізовані тепломережі в теорії працюють з температурою теплоносія до 105 градусів при 10 атмосфер. Проте практика вказує на екстремальніші умови, через наявність коливань тиску, температурних показників та поганою якістю теплоносія. Коли система опалення включається, вищезазначені показники є вищими, а тому радіатори опалення отримують гідроудар. Імпортні батареї не завжди розраховані на подібні умови, а тому можуть швидко вийти з ладу. Рекомендуємо перед вибором радіаторів вивчати їхній паспорт, де зазначені допустимі норми температури та максимальний тиск теплоносія.
Щоб знайти найкращий радіатор, також враховуйте його тепловіддачу. Простіше кажучи, дізнайтесь, наскільки ефективно він обігріває повітря в приміщенні. Така характеристика напряму залежить від матеріалу радіатора. До прикладу, мідні радіатори опалення гріють краще ніж чавунні, в тепловіддача в алюмінієвих радіаторах є вищою за сталеві. Справжня потужність батарей вимірюється перепадами температури теплоносія та повітрям у приміщенні, тому окрім зазначених в рекламних брошурах потужностей секцій, варто також вивчити точні значення, що вказані у паспорті експлуатації. Варто розглянути наявну класифікацію радіаторів, вивчивши їхню порівняльну характеристику задля влучного вибору.
Класифікації радіаторів опалення
Існує два види теплоносіїв для радіаторів: антифриз та вода. Водою є дистильована рідина, яка пройшла повний цикл очищення та не містить різноманітних домішок. Антифриз теплоносій також може мати різний склад, до прикладу на базі гліцерину, пропіленгліколю, етиленгліколю тощо. Якщо ви не часто з’являєтеся в будинку, а взимку взагалі там не буваєте, відключаєте електрику, то краще в якості теплоносія не обирати радіатори з водою. Взимку, в період найперших заморозків ваші радіатори опалення та система опалення повністю вийдуть з ладу без можливості виправити ситуацію. Якщо ж ви постійно проживаєте в будівлі та не маєте нагальних критичних проблем з електрикою, тоді можете використовувати дистильовану воду. В такому випадку це забезпечить довгий термін експлуатації радіаторів всіх типів. До того ж цю воду не треба зливати впродовж всього терміну служби радіаторів.
Сучасний ринок обігрівачів містить велике різноманіття обладнання, однак майже всюди можна знайти наступну класифікацію радіаторів для обігріву будинку:
- Чавунні сталеві трубчасті;
- Сталеві панельні;
- Алюмінієві секційні;
- Біметалічні секційні
- Мідні секційні
Щоб розбиратись у питанні кращого вибору радіатора, необхідно розібратись, які існують види радіаторів для приватного будинку, якими перевагами та недоліками представляються користувачам.
Чавунні радіатори

Наразі чавунні радіатори використовуються не дуже часто, однак все ще переважно знаходять своїх шанувальників через переваги використання. Перевагами чавунних радіаторів є їхній довгий термін роботи, якщо відсутні різні температурні перепади. Також варто згадати інертність обігріву – вони якісно обігрівають та тримають тепло тривалий час, якщо опалення вимкнути. Чавунні батареї опалення є нечутливими до теплоносіїв з агресивним хімічним складом.
Однак такі радіатори мають чисельні недоліки, про які неможливо не згадати. Перш за все – висока вартість секцій, які є дорожчими за біметал. Чавунні радіатори дуже важкі – до 50 кілограм та більше лише на одну батарею. Вони є крайнє чутливими до різноманітних температурних перепадів теплоносія та мають погану регуляцію температури – ви не зможете використати терморегулювальні головки. Чавун зсередини та ззовні має пористу поверхню, яка має властивість до заростання радіатора, через що тепловіддача стає з часом гіршою, а окремі секції можуть виходити з ладу. У порівнянні зі сталевими, алюмінієвими та біметалічними панельними радіаторами, тут необхідна більша кількість теплоносія. Чавун є максимально твердим, та досить крихким, тому не витримує різка стрибки температури, через що важливо правильно спроектувати та налаштувати систему опалення. У більшості випадків чавунні радіатори перефарбовують у коричневий чи інший темний колір. Оскільки велика ємність виробів із чавуну потребує дуже багато теплоносія, тому необхідна буде додаткова купівля більшого котла та витрати на оплату електроенергії, яка необхідна для нагріву теплоносія.
В цілому, можна зробити висновок, що чавунні радіатори є нормальним варіантом для приватного будинку, якщо власника не лякає вага – близько 50 кг на одну батарею, що має 7 секцій. Це може викликати деякі незручності під час транспортування системи та монтажу. До того ж важливо зробити посиленні кріплення для чавуна. Раніше такі радіатори були доволі популярними, проте у сучасних системах використовуються рідко, оскільки поступаються сучасним видам радіаторів: алюмінієвим, біметалічним та сталевим.
Алюмінієві радіатори (секційні)

Зазвичай алюмінієві радіатори зовнішньо подібні до біметалічних, але мають різницю – повністю складаються з алюмінію, через що має як переваги так і недоліки. Серед переваг алюмінієвих радіаторів є висока тепловіддача, через що вони дуже швидко прогрівають приміщення. Такі радіатори мають малу вагу, вони є легшими за метал, який зазвичай використовують при розробці радіаторів, тому система транспортування-розвантаження-навантаження-монтаж буде спрощеною. Алюмінієві радіатори мають невисоку, у порівнянні з панельними сталевими, ціну.
Серед недоліків алюмінієвих радіаторів є чутливість до складу теплоносія. Так, вода, що містить луги більше ніж Н-8 чи антифриз з високою кислотністю, призводить до корозії, що руйнує алюміній. Такі радіатори є несумісними з мідною котельнею, оскільки труби з міді та запірна арматура є неприпустимою в системі опалення радіаторами з алюмінію. В залежності від виробника алюмінієві радіатори можуть різнитись за якістю. Якщо радіатор має гладкіші зовнішні та внутрішні поверхні, якісніше зварювання та довший термін експлуатації, то він є високоякісним. В якості теплоносія в такого типу радіаторах необхідно обирати дистильовану воду. Це збільшить термін їх служби в рази. Алюмінієві радіатори мають слабкі місця – це зварні шви та місця з’єднання, оскільки саме вони першими починають руйнуватись. Якщо ви обрали антифриз як теплоносій, суворо рекомендовано додатково використовувати гумові прокладки та високоякісні ущільнювачі. Антифриз має високу плинність, тому може спричиняти протікання в місцях з’єднань та порушення герметичності системи опалення. А якщо кисень потрапить в середину системи, то в швидкому випадку стане причиною появи корозії радіаторів всіх видів металу.
Сталеві радіатори: панельні та трубчасті
1.Сталеві панельні радіатори містять листи сталі з товщиною у 1-2 міліметрів. Листи зварені між собою, через що виникають як переваги, так і недоліки. З переваг панельних радіаторі зі сталі є висока тепловіддача, вони швидко прогрівають кімнати, а найнижча вартість серед інших видів радіаторів робить їх вигідним вибором. Панельний радіатор пропонує широкий перелік типорозмірів, тобто, ви зможете купити один радіатор на площу будинку до 130 м2. Є базова опція бічного підключення для всіх типорозмірів та великий вибір моделей з нижнім підключенням. Серед недоліків є слабка витримка гідроударів (максимальний тиск на розрив 16 атм). Не варто спускати теплоносій на тривалий час, оскільки через тонкі стінки радіатор швидше проржавіє від окислення.
2.Сталеві трубчасті радіатори складаються повністю зі сталі та мають велику вагу, на відміну від тонких листів панельних сталевих радіаторів. Перевагами є стильний та сучасній зовнішній вигляд, великий вибір розмірів, кольорів та форм, тому ви точно підберете якийсь варіант під ваш дизайн кімнат. Із недоліків можна виділити слабку витримку гідроударів при робочому тиску у 10 атм та розриву у 16 атм, що збігається з попереднім типом радіатора. Такий радіатор буде коштувати найдорожче за всі перелічені варіанти. Цікавим є те, що попри ексклюзивність та високу ціну трубчастих сталевих радіаторів, вони не відрізняються особливою довговічністю та хорошими робочими технічними характеристиками. Такі батареї не впораються з різкими перепадами температур теплоносія та гідроударами. Такі радіатори зазвичай застосовуються задля ефективного елементу дизайну приміщення. Можна зробити висновок, що сталеві трубчасті радіатори, у більшості випадках, використовуються у дорогих інтер’єрах, коли власник може додатково переплатити задля реалізації даної опалювальної системи.
Біметалічні радіатори (секційні)

Біметалічні радіатори містять у складі два види металу. Внутрішні поверхні, які дотикаються з теплоносієм, виготовляються зі сталі, в той час як внутрішні поверхні – з алюмінію. З основних переваг біметалічних радіаторів є високий робочий тиск у 24 атм. Вони є універсальними у використанні, оскільки підходять для всіх типів систем опалення з різними типами теплоносія. Вони мають тривалий термін роботи близько 30 років. Серед недоліків можна виділити високу, в порівнянні з панельними сталевими та алюмінієвими радіаторами, ціну. Вони підійдуть для приміщень з невеликою площею: найбільша батарея опалює до 30 м2. Взагалі, біметалічні радіатори можна назвати найбільш універсальними поміж інших радіаторів. Такий варіант підійде в тому випадку, якщо ви не впевнені у виборі радіаторів для опалення.
Мідні радіатори

Мідні радіатори мають єдиний, але великий мінус – висока ціна, оскільки у всіх сегментах такий тип радіаторів має значні переваги серед приладів опалення. Вони ефективно прогрівають приміщення, оскільки містять теплопровідність міді удвічі вище ніж алюмінієві радіатори та у шість разів вище ніж чавунні та сталеві. Мідні радіатори мають низьку інерційність, тому використовуються в комбінації з терморегулятором. Вони є стійкими до корозії та агресивних умов експлуатації, коли є часті перепади тиску та температури. Такі радіатори можуть економити кошти та забезпечувати швидке нагрівання через конструкцію мідних радіаторів - труби діаметром у 28 мм та мідні ребра, та невеликої кількості задіяного теплоносія. Мідні радіатори оснащені природним захистом від поганої якості теплоносіїв. Так, мідь може вступати в хімічну реакцію з водою, що створює шар оксиду міді на внутрішній поверхні радіатора. Саме цей шар і запобігає хімічному та механічному пошкодженню від домішок в теплоносії.
Що вибрати?
Якщо ви маєте змогу трохи переплатити, тоді найкращим вибором є мідні радіатори. Вони розроблені для приватного будинку та міських квартир. Вони зможуть використовуватись довго та є надійними. Однак вартість міді є високою, тому можна обирати серед інших видів радіаторів, враховуючи тип системи обігріву приміщення:
1. Центральне опалення – ідеальним варіантом для багатоповерхівок є відомі всім чавунні батареї, оскільки вони здатні витримати всі навантаження, які існують у вітчизняній опалювальній мережі. До того ж чавун коштує недорого. Проте терморегулятор тут є малоефективним. Другим варіантом будуть біметалеві радіатори, оскільки вони є досить стійкими та дають змогу регулювати температуру нагрівання, а це є важливим моментом, оскільки в наших реаліях тепломережі часто гріють сильніше, ніж потрібно для комфортного мікроклімату. Мінусом біметалу є високий ціновий показник, проте, якщо ви маєте встановлений датчик опалення на квартиру та користуєтесь терморегулятором, то маєте змогу суттєво заощадити на комунальних послугах. Це з часом компенсує витрати на покупку та монтаж радіатора.
2. Автономне опалення – найкращим варіантом є алюмінієві радіатори, оскільки вони містять низьку інертність та високу тепловіддачу. Така комбінація робить алюміній кращим рішенням для системи опалення, проте він є чутливим до якості теплоносія.